K.L.H.S. ANNUAL OPEN SHOW South Wootton Village Hall 17th August 2013

WINNERS

Arthur Ogden Cup for Class 1 a display of Cacti & Succulents                   Vicky Fairweather

West Norfolk Auctions Cup for best exhibit in Pot Plants section                  John Bocking

Mrs Kenneth Bush Cup for winner Class 13 - Fuchsia                                  John Bocking

Mr Coates Cup for winner Class 14 - Patio Pot                                            Alison Barber

90th Birthday Cup for most points in Pot Plants Classes                                John Bocking

Audrey Brookes Rose Bowl for best entry in Roses                                      Colin Walker

West Norfolk Cup for most points in Roses                                                  Colin Walker

The Cobbold Cup for most points in Flower Section                                     Colin Walker

Mrs W R Sadler Cup for winner class 25 Collection of Vegetables                Rita Crown

Members Cup for winner of Class 31 Plate of Coloured Potatoes                  Jean Barber

Twaite Cup for winner of Class 43 - 3 White Onions                                     John Player

Kenneth Bush Challenge Cup for Class 49 - Collection of Vegetables            Neil Barber

A. Anderson Cup for most first Prizes in Vegetable Section                           John Player

Ray Smith Memorial Bowl for most firsts in Vegetable & Fruit                      John Player

R. Doubleday Plaque for best exhibit in Fruit Section                                    Jean Barber

The Caithness Crystal Vase  for most points in whole show                           Ann Player

Barbara Baker Cup for most points in Domestic Section                                Ann Player

Sylvia Brundall-Todd Cup for winner Class 96 - Fuchsia (Junior Section)      No Entries

Perry Cup for Lady Exhibitor gaining most points in Show                             Ann Player

Mr.Wilkin Shield for most points in Junior Section                                         Oliver Crown

Victory Cup for best exhibit in Junior Section                                                Oliver Crown

Norfolk & Norwich Medal for best exhibit in Pot Plants                                John Bocking

Ray Garner Memorial Cup for most first prizes in Show -

Winners in previous two years not eligible                                                      Ann Player

Banksian Medal awarded to winner of the largest number of points in

the Horticultural Classes. Winners in two previous years not eligible               Colin Walker

Mrs F.E. Fox Cup for best exhibit in Craft Classes                                        Rachel Vyse

Jean Anderson Cup for Class 120 (KLHS Members only)                            No entries

 Trophies presented by Elizabeth Nockold

 The Show, in its third year at this venue attracted 19 exhibitors, the same as last year, producing 139 entries (145) in 64 classes (64). We thank all exhibitors and all who supported in making the show a success and hope we can rely on your continued support next year, our 125th year.

 

Make a free website with Yola